Како задржати постојеће кориснике

У селу Кнежица, код Дољевца су завршени радови на изградњи широкопојасне телекомуникационе инфраструктуре и уведен брзи оптички интернет у прве куће овог села. Увођењем брзог интернета у селима обезбеђује се доступност услуга електронске управе, дигитална настава и дигитални садржаји и у најмањим, истуреним одељењима основних школа у Србији, покретање бизниса и могућности да се користи електронска трговина како би пољопривредни и други производи били доступни у сваком тренутку преко интернета, као и праћење мултимедијалног садржаја – више стотина телевизијских канала, забавног и научног програма, спортског и филмског програма, фиксне и мобилне телефоније. О овоме илустративо говоре речиминистра информисања и телекомуникација, Михаило Јовановића.
Опширније: У селу Kнежица поред Дољевца уведен брзи интернет
Зашто настају два основна правила за е- пошту:
1) Не везујте своје пословање за туђе домене и
2) Третирајте домен као вредан пословни ресурс.
Према подацима Републичког завода за статистику из 2022. године, 83,5 одсто грађана Србије је користило Интернет у последња три месеца, а чак 92 одсто њих га је користило више пута дневно. То је вишемилионска армија потенцијалних онлајн купаца најразличитијих производа и услуга. Сходно томе, не чуди резултат РНИДС-овог истраживања из јануара ове године да 82,2 одсто домаћих предузећа користи Wеб сајт. Додуше, што су фирме мање и коришћење сајтова је мање (тек 69,7 одсто предузетника има свој сајт), али већ код малих фирми тај проценат је 88,6 одсто, а код средњих и целих 98 одсто. Притом, између 60,4 одсто и 68 одсто сајтова је на .рс домену, у зависности од величине предузећа које стоји иза тог сајта.
Поводом 20 година континуираног рада свог сектора за НАУКУ и ОБРАЗОВАЊЕ на пољу on line доступности образовних ресурса и образовања путем интернета Интернет клуба Србије, је 17.11.2022. у Центру за промоције науке доделио ПЛАКЕТE за иновативан и доследан образовни рад на интернету.. Пре доделе признања надахнуту беседу о ћирилици на интернету даривао нам је Предраг Милићевић.
Опширније: ПЛАКЕТE за иновативан и доследан образовни рад на интернету
На свечаном скупу у организацији „ReSPA“ и „OECD/SIGMA“, посвећеном истицању и промоцији најефикаснијих и најиновативнијих решења економија Западног Балкана, Канцеларија за ИТ и еУправу је награђена за електронске услуге „Потпис у клауду“ и Портал за плаћање административних такси plati.euprava.gov.rs. Ове електронске услуге су препознате као кључни катализатори дигиталне трансформације јавне управе. У избор за награде ушле су све институције Западног Балкана које су својом прилагодљивошћу и спровођењем иновативних иницијатива допринеле ефикаснијој и транспарентнијој јавној управи.
Опширније: Канцеларији за ИТ и еУправу две регионалне награде за развој иновативне услуге
Андроид уређаји имају неколико функција скривених дубоко у подешавањима за које већина нас вероватно и не зна.
Screen Pinning - Нико не воли да дели своје личне податке са другима. Ако желите, можете да користите ову скривену функцију Андроид телефона да спречите странце да приступе вашем Gmail-у или галерији фотографија. Да бисте држали апликације закључане, користите Screen Pinning. Да бисте користили ову функцију, следите следеће кораке: Идите на Settings> Security> Screen Pinning и укључите га: Отворите апликацију коју је пријатељ од вас тражио након што је укључите: Додирните квадратно дугме на дну екрана да приступите екрану недавно коришћених апликација. Пин икона би требало да буде ту; Додирните pin-like икону у доњем десном углу, која је пинована на предњој страни.
Друштво за информатику Србије, као координатор РГ10 – информационо друштво и медији у оквиру Националног конвента о Европској унији, организовало је 23.02.2022. у сарадњи са фирмом „Плативо“ из Футога, у Новом Саду радионицу Дигитална трансформација пословања у микро, малим и средњим предузећима.
Циљ радионице је био да слушаоцима приближи појам дигиталне трансформације у малим и средњим предузећима, са посебним фокусом на предности дигитализације привреде у поступку припрема за приступ Европској унији, како би се овај процес убрзао и благовремено избегли проблеми у пракси. Како је због још увек актуелне пандемије број учесника био ограничен, радионици је приступило 15 учесника - првенствено представника ИТ фирми које учествују у процесу дигитализације, менаџера из малих и средњих предузећа, а била су и три ученика завршног разреда ИТ гимназије.
Kада људи помисле на виртуалну приватну мрежу (ВПМ) прва помисао је да се оне користе да људи приступе сајтовима и онлајн сервисима којима се не може приступити са одређених локација. Према писању часописа PC PRESS, Виртуелна приватна мрежа је савршен начин да лимитирате опасност од хакера, посебно када користите јавне домене.
По најновијим истраживањима поражавајућа је статистика: хакерских напада на компјутере са интернет приступом. Они се дешавају у просеку сваких 39 секунди. Ово укључује крађу идентитета и финансијске крађе, и доноси жртвама огроман стрес. Kоришћење ВПМ-а може драматично да смањи шансу да будете мета хакерског напада у многим ситуацијама.
Европски парламент изгласао је „Акт о дигиталним услугама“ који предвиђа додатну заштиту потрошача на интернету и уводи забрану манипулативних огласа. Усвајањем овог акта, Европска Унија је корак ближе усвајању законских регулатива којима ће велике платформе као што су Фејсбук или Гугл бити у обавези да означе или уклоне штетне и противзаконите садржаје. Од интернет платформи се захтева да престану да вас прате, односно прикупљају и обрађују ваше податке уз помоћ такозваних „колачића“. Њих ће те моћи једноставно да одбијете или искључите и наставите да прегледате ту страницу без икаквих ограничења. Фејсбук или Гугл сада ће морати да провере све продавце на својој платформи, како би гарантовали за производе који се преко њих продају. Посебно значајно је то што ће своје алгоритме који одређују садржај који се приказује корисницима морати да учине транспарентнијим.
У оквиру Roadshow-a, камион је у протекла два месеца већ посетио 12 европских земаља, а након Србије упутиће се у Бугарску и Грчку.
Фондација „Регистар националног интернет домена Србије“ (РНИДС) и Правни факултет Универзитета Унион организују онлајн панел дискусију „Недозвољена трговина на интернету“. Панел почиње у 14 часова 8. децембра, а пренос је могуће пратити ОВДЕ.